පුනර්ජනනීය බලශක්ති අංශය බලශක්ති සුරක්ෂිතතාව ස්ථාපිත කිරීම සඳහා RW සහාය දක්වයි

2022 නොවැම්බර් 8 වැනි දින පැවති කෝප් 27 සමුළුවේදී රටේ විදුලිබල හා බලශක්ති සුරක්ෂිතතාව සුරක්ෂිත කිරීම සඳහා ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා විසින් ලබාදුන් ප්‍රතිඥාවට පුනර්ජනනීය බලශක්ති ක්ෂේත්‍රය සිය පූර්ණ සහය පළ කරන බව පසුගියදා කොළඹදී පැවති මාධ්‍ය හමුවකදී ප්‍රකාශ කළේය.

මාධ්‍ය වෙත අදහස් දැක්වූ කුඩා ජල විදුලි සංගමයේ ලේකම් නීතිඥ වර්ණ දහනායක මහතා, “2022 නොවැම්බර් 8 වැනි දින කෝප් 27 වෙනි දින පැවති කෝප් කමිටු රැස්වීමේදී දැඩි ලෙස ප්‍රතිඥා දුන් ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාට මේ රටේ පුනර්ජනනීය බලශක්ති ක්ෂේත්‍රය ස්ථිරව සහ ස්ථිරව අපගේ සහයෝගය ලබා දෙනවා. ජාලයට පුනර්ජනනීය බලශක්ති දායකත්වය සියයට 70 දක්වා වැඩි කිරීම, එය මේ වන විට සියයට 12 ක් වේ. එසේම 2030 වන විට කාබන් පියසටහන වර්තමාන මට්ටමෙන් සියයට 14.5 දක්වා අඩු කිරීමට. ජාතික අර්බුදකාරී මේ තීරණාත්මක මොහොතේ, එය පුංචි වාද විවාද සඳහා කාලයක් නොව පැහැදිලි දැක්මක් ඇති ජනාධිපතිතුමා වෙනුවෙන් නැගී සිටිය යුතු කාලයකි. අපව පිටතට ගෙන යාමට මෙම අර්බුදය සමෘද්ධියට. එය සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහා ආයෝජනය කිරීමට උනන්දුවක් දක්වන සහ මේ රටේ ඉදිරි ගමනේ කොටස්කරුවන් වීමට උනන්දුවක් දක්වන රටවල් එකතු කර මෙම ව්‍යාපෘතිය සාර්ථක කර ගත යුතු බව ඔහු පැවසීය. එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ජනාධිපතිවරයා ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාවට ලබාදුන් මෙම ප්‍රතිඥාව අපගේ සංවර්ධනයට මගපෙන්වීමක් සහ මාවතක් ද විය යුතුය. එහිදී වැඩිදුරටත් අදහස් දැක්වූ ඒ මහතා, අද වන විට අනතුර වී ඇත්තේ රටේ බලශක්ති හා බලශක්ති අවශ්‍යතා නිෂ්පාදනය කිරීමට සහ සැපයීමට ඇති හැකියාව රටට අහිමි වීමයි. පුනර්ජනනීය බලශක්ති අංශයෙන් ජාතික විදුලිබල පද්ධතියට සපයනු ලබන මෙගාවොට් 1200ක විදුලිය අහිමිවීමේ මෙම වර්තමාන අවදානම අව්‍යාජ වන අතර එය රටට යම් යම් අහිතකර ප්‍රතිවිපාක ඇති කරනු ඇත. ජාලයට මෙම පාඩුව දිගු විදුලිය ඇනහිටීම් සහ ඉහළ ගාස්තුවලට හේතු වනු ඇත. මේ විදුලියේ හිඟය පියවා ගැනීමට සිදුවන්නේ අධික වියදමක් දරා ආනයනය කරන ඉන්ධන භාවිතයෙන් පමණි. මෙය දැනටමත් කර්මාන්තයේ සියලුම අංශ සහ දේශීය වෙළඳපල අතර බරපතල ගැටළු මතු කරමින් සිටින තීරුබදු තවදුරටත් ඉහළ නැංවීමක් බවට පරිවර්තනය වනු ඇත. එබැවින්, මෙය ද විසුරුවා හරිනු ඇත මෙය අනාගතයේ දී දේශීය හා විදේශීය ආයෝජන අධෛර්යමත් කරනු ඇත. වත්මන් තත්ත්වය පිළිබඳව අදහස් දක්වමින් කුඩා ජල විදුලි සංගමයේ ලේකම් නීතිඥ වර්ණ දහනායක මහතා පැවසුවේ මෙගාවොට් 150 සිට 500 දක්වා ක්ෂණිකව එක් කළ හැකි ව්‍යාපෘති පුනර්ජනනීය බලශක්ති ක්ෂේත්‍රය සතුව පවතින බැවින් ජනාධිපතිවරයා මෙම අදහසෙහි සහ කැපවීමෙහි සිටීම සුදුසු අවස්ථාවක් බවයි. රටට බලපාන වත්මන් විදුලි හිඟය සමනය කරන්න. එසේ වුවද, 2002 වසරේ 35 වැනි වගන්තිය යටතේ ශ්‍රී ලංකා මහජන උපයෝගිතා කොමිෂන් සභාවට මෙම පනත මඟින් මෙම ක්ෂේත්‍රය ආරක්ෂා කිරීමට සහ පෝෂණය කිරීමට සියලු ක්‍රියාමාර්ග ගැනීමට බලය ලබා දී තිබීම ඉතා දිරිගන්වනසුලු සහ වාසනාවකි. එහි අධිකාරියේ විෂය පථය තුළ, අවශ්‍ය ඕනෑම ආකාරයකින් ක්‍රියා කිරීමට අදාළ දෙපාර්තමේන්තුවලට මැදිහත් වීමට සහ මෙහෙයවීමට අවශ්‍ය සියලු බලය මහජන උපයෝගිතා කොමිසමට ඇත. එපමනක් නොව, මෙම අංශයට ගෙවිය යුතු මුදල් පියවීම ගෙවීම් අනුපිළිවෙලෙහි මෙය නිසි ප්‍රමුඛස්ථානයක තැබීමෙන් විසඳා ඇති ගැටළුවකි. විශාල ණය දේශීය බැංකු මේ සියල්ල නිසි ප්‍රමුඛතාවයකින් විසඳා ගත හැකි බව කුඩා ජල විදුලි සංගමයේ ලේකම් නීතිඥ වර්ණ දහනායක මහතා නිගමනය කළේය.