කෝපරේටිව් ඉන්ෂූවරන්ස් පී.එල්.සී සාර්ව ආර්ථික අභියෝග මධ්‍යයේ 2022 වසර පළමු කාර්තුවේදී ශක්තිමත් වර්ධනයක් පෙන්නුම් කරයි

ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රමුඛතම රක්ෂණ සමාගමක් වන කෝපරේටිව් ඉන්ෂූවරන්ස් පී.එල්.සී (CICPLC) 2022 මූල්‍ය වර්ෂයෙහි පළමු කාර්තුවේ මූල්‍ය කාර්යසාධනය පසුගියදා නිකුත් කළ අතර එම ප්‍ර‍තිඵලයන්ට අනුව අභීයොගාත්මක සාර්ව ආර්ථික අර්බුදයන් මධ්‍යයේ වූවද රක්ෂණ ක්ෂේත්‍රය තුළ දැවැන්ත ඉදිරි පිම්මක් සමගින් පසුගිය මූල්‍ය වර්ෂයේ පළමු කාර්තුව සමග සැසඳීමේදී 31% සුවිශේෂී වර්ධනයක් සනිටුහන් කිරීමට සමත් විය.
කෝපරේටිව් ඉන්ෂූවරන්ස් සමාගම 2022 මූල්‍ය වර්ෂයෙහි පළමු කාර්තුවේදී සිය ශුද්ධ වාරික ආදායම 35%කින් වර්ධනය කර ගැනීමට සමත් වූ අතර රක්ෂණ ක්ෂේත්‍රයේ සිය වෙළෙඳපොළ ආධිපත්‍ය තවත් 5%කින් වැඩිකර ගැනීමට සමත් විය. මෙම වර්ධනය සාමාන්‍ය රක්ෂණ ක්ෂේත්‍රයේ සෙසු තරග කරුවන් අතර ඉහලම වර්ධනයක් සහිත සාමාන්‍ය රක්ෂණ සමාගම බවට පත් ව ඇත.
කෝපරේටිව් ඉන්ෂූවරන්ස් සමාගම පෙර වසරේ මූල්‍ය වර්ෂයේ පළමු කාර්තුවට සාපේක්ෂව සිය ආයෝජනයන් සැලකි යුතු ප්‍රතිශතයකින් වැඩි කළ අතර මෙමගින් සමාගමේ සමස්ත වත්කම් සංචිතය 21%කින් වර්ධනය කර ගැනීමට හැකි විය.
“ මෙම වර්ෂයෙහි පළමු කාර්තුව තුළ අපගේ අධිෂ්ඨානශීලී කැපවීම සියලු පාර්ෂවකරුවන්ට පෙන්වාදෙමින් රක්ෂණ ව්‍යාපරය තුළ අඛණ්ඩ වර්ධනයක් පෙන්නුම් කිරීමටත්, සේවා විවිධාංගීකරණයත්, තිරසාර ව්‍යාපාරික දැක්මකින් පාරිභෝගික විශ්වාසය එලෙසම රඳවා ගන්නට හැකි වුණා. පසුගිය මූල්‍ය වසරේ පළමු කාර්තුවට සාපේක්ෂව මෙම වසරේ පළමු මූල්‍ය කාර්තුව තුළ ශක්තිමත් මූල්‍ය කාර්යසාධනයක් ලබා ගන්නට සමත් වූ අතර ආර්ථිකය තුළ පැවති අවිනිශ්චිත ස්වභාවය, නොවැලැක්විය හැකි රට වසා තැබීම් ඇතුළුව විවිධ අභියෝග මධ්‍යයෙහි මෙම ජයග්‍රහනය ලබා ගැනීමට හැකි වීම පිළිබඳව මගේ ප්‍රණාමය සමස්ත සේවක මඩුල්ලට හා අපගේ ලබැඳි පාරිභෝගික භ වතුන් වෙත පිරිනැමීමට කැමතියි.එමෙන්ම වර්ධනය වෙත යන අපගේ ශක්තිමත් ගමන අඛණ්ඩව ගෙන යෑමට අපට හැකි වේවි.” යනුවෙන් කෝපරේටිව් ඉන්ෂූවරන්ස් හි සභාපති සුසිල් වීරසේකර මහතා පැවසීය.
සමාගමේ ශක්තිමත් මූල්‍ය ස්ථාවරත්වය මත සිය වර්ධයෙහි ප්‍රතිලාභ කොටස්හිමියන් අතර බෙදා ගැනීමට ද කෝපරේටිව් ඉන්ෂූවරන්ස් සමාගම පියවර ගත් අතර මේ අනුව සමස්ත ලාභාංශ ලෙස රුපියල් මිලියන 280ක් කොටස් හිමියන් අතරේ බෙදා දුන් අතර පසුගිය වසරට සාපේක්ෂව කොටසක ඉපැයීම රුපියල් 0.54ක වර්ධනයක් සහිතව ලාභාංශ බෙදා දීමට සමාගමට හැකි විය.
සමාගම් සමූහයේ ඒකාබද්ධ ලාභය 2021 වසරේදී 16.5%කින් වර්ධනය කර ගනිමින් රුපියල් මිලියන 810ක් ලෙස වාර්තා වූ අතර එය 2020 වසරේදී දැක්වුනේ රුපියල් මිලියන 695ක් ලෙසටය. මෙම වර්ධනය සඳහා සමූහයට අයත් කෝප්ලයිෆ් හි 301%ක ලාභදායීත්වයෙහි වර්ධනය ද අයත් වූ අතර කෝපරේටිව් ඉන්ෂූවරන්ස් හි බදු පසු ලාභය රුපියල් මිලියන 631ක් ලෙස සටහන් වෙයි.
2021 දෙසැම්බර් 31වන දිනෙන් අවසන් වූ මූල්‍ය වර්ෂය තුළ සමාගමේ දළ රක්ෂණ වාරික ආදායම 2.7කින් වර්ධනය වූ අතර ශුද්ධ රක්ෂණ වාරික ඉපැයීම් 3.5%කින් වර්ධනය විය. එමෙන්ම මෙම කාලසීමාව තුළ සමාගම විසින් ගෙවූ හිමිකම් පියවීම් වටිනාකම රුපියල් බිලියන 2.4ක් විය.
සමාගම සිය සාමාන්‍ය රක්ෂණ ක්ෂේත්‍රයට අදාළ ව්‍යාපාරික කටයුතු වලදී සැලකිය යුතු ප්‍රගතියක් අත්කර ගැනීමට සමත් වූ අතර මෝටර් රථ රක්ෂණ සේවා ක්ෂේත්‍රයෙහි රක්ෂණ වාරික ආදායම පෙර වසරට සාපේක්ෂව 41.6කින් වර්ධනය කර ගැනීමට සමත් විය. මේ අතර ජීවිත රක්ෂණ ක්ෂේත්‍රය තුළ සිය දළ රක්ෂණ වාරික ආදායම 8.5%කින් වර්ධනය කර ගත් අතර අභියෝග හමුවේ වෙනස්වන වෙළෙඳපොළ අවශ්‍යතාවන්ට අනුව වෙනස් වෙමින් සිය ව්‍යාපාරික කටයුතු පවත්වාගෙන යෑමට සමත් වීම කැපී පෙනෙයි. එමෙන්ම මෝටර්රථ රක්ෂණ අංශය ආරම්භයේ සිටම සමාගමේ ප්‍රමුඛතම ව්‍යාපාරික අංශය බවට පත් ව ඇත.
කොපරේටිව් ඉන්ෂූවරන්ස් පී.එල්.සී හි කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ උදය කුමාර මහතා අදහස් දක්වමින් “ මේ සුවිශේෂී ව්‍යාපාරික වර්ධනය අත් කර ගැනීමට අප සමත් වන්නේ රටේ සියලු අංශ මෙන්ම රක්ෂණ සේවා අංශයෙහි දැවැන්ත පසුබෑමක් ඇති අවස්තාවකයි. විශේෂයෙන්ම කොවිඩ් වසංගතය හවුවේ රට වසාදැමූ අවස්ථාවේ සිට අප මුහුණ දෙමින් සිටින ආර්ථික අභීයෝගය හමුවේ පාරිභෝගික මිලදී ගැනීම් ශිඝ්‍රයෙන් අඩු කෙරෙන පරිසරයක් තුළ වීම මෙම ජයග්‍රහනයෙහි සුවිශේෂී බව රැඳී ඇති බව මගේ අදහසයි. මෙම වර්ධනය සඳහා අපි විසින් භාවිතා කළ උපායමාර්ගික වෙනස්කම් බොහෝ සෙයින් බලපෑ බව කිවහැකියි”.
කෝපරේටිව් ඉන්ෂූවරන්ස් සමාගම සිය දීපව්‍යාප්ත සේවා ජාලය තවත් සවිබල ගන්වමින් ග්‍රාමීයව හා නාගරික දැනට සේවා ලබන සහ නව පාරිභෝගිකයින්ගේ පහසුව වෙනුවෙන් තෙවන පාර්ෂවයේ රක්ෂණ සේවා සඳහාම වෙන්වූ කවුළුවක් සිය ශාඛා ජාලය ආශ්‍රිතව අලුතින් පිහිටු වන ලදි.
කෝපරේටිව් ඉන්ෂූවරන්ස් හි මූල්‍ය තිරසාරභාව සලකා බැලීමේදී රක්ෂණ හිමිකම් ගෙවීම් ආශ්‍රිත ලාභය වඩාත් හිතර අයුරින් පවත්වා ගෙන යෑමට සමත් වී ඇත. මේ අනුව සමාගමේ රක්ෂණ වාරික ඉපැයීම්, වියදම් සහ හිමිකම් ගෙවීම් අතර මනා සමබරතාවක් පවත්වාගෙන යෑමට සමත් විය.

පසුගිය මූල්‍ය වර්ෂයේදී පිරිවැය කළමනාකරණ ක්ෂේත්‍රය තුළ සේවක පිරිවැය ප්‍රශස්ත ලෙස කළමණාකරණය කර ගැනීමට හැකි වීම තුළ ආදායම සහ ලාභය තිරසාරව පවත්ගෙන යෑමට කොපරේටිව් ඉන්ෂූවරන්ස් සමාගමට හැකි විය. මේ තුළින් සේවක ඵලදායීතාව වැඩි කර ගැනීමටත්. විචක්ෂණශීලී පිරිවැය පාලන ක්‍රියාමාර්ග තුළින් රටේ දැනට පවතින තත්වය තුළ සමාගම ස්ථාවරව පවත්වාගෙන යෑමට හැකිව තිබේ.
කොපරේටිව් ඉන්ෂූවරන්ස් පී.එල්.සී හ්‍රී ලංකාවේ ඉදිරියෙන් සිටින රක්ෂණ සේවා සම්පාදකයකු වන අතර ශක්තිමත් හා ස්ථාවර මූල්‍ය දැක්මක් හා වර්ධනයක් සහිත සමාගමකි. විවිධාංගීකරණය වූ නළ්‍යු රක්ෂණ විසඳුම් සිය දීපව්‍යාප්ත ශාඛා ජාලය ඔස්සේ පාරිභෝගිකයින් වෙත සමීප කරවීමට සමත් වී ඇති අතර සිය සේවාවන් ඩිජිටල් තාක්ෂණය මත සවිබලගැන්වීම මත වඩාත් ප්‍රශස්ත රක්ෂණ සේවා අත්දැකීමක් පාරිබෝගිකයින් වෙත ලබා දෙමින් මෙරට ආර්ථි ප්‍රගමනයට ද ප්‍රශස්ත දායකත්වයක් ලබා දෙමින් සිටී.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here